Włodawa się bawi. Jak zrobić festiwal za 10 tysięcy złotych

Na początku to wcale nie miał być festiwal. Raczej jakieś działania, w których artyści spotkają się ze sportowcami, a mieszkańcy miasta z „włodawskimi emigrantami”. To właśnie ci ostatni okazali się największym motorem całego zamieszania. A „ci stąd” zaangażowali się tak, jak potrafią tylko ludzie ze wschodu.

Najpierw był tu młyn. Gdy młynarze przenieśli się na drugi brzeg Włodawki, budynki zostały zaadaptowane na kaflarnię. Przez dziesięciolecia wypalano kafle i znicze.

Jeden z największych zakładów przemysłowych Włodawy padł w latach 90. Na jakiś czas miejsce kaflarzy zajęli masarze. Ale nie trwało to długo. W końcu, po kilku latach, masarnia też padła.

(więcej…)

Czytaj dalej i komentuj


Artystyczny czerwcowy wieczór

Pełen niezwykłych przeżyć był wieczór 15 czerwca 2016 r. To wtedy w Galerii Na Parterze naszej biblioteki odbyło się otwarcie wystawy prac artystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie.

STKN Włodawa, wernisaż 15.06.16 r.

Spotkanie to było wyjątkową podróżą, która zaprowadziła uczestników w świat doznań artystycznych – tych wywołanych materialnymi dziełami, które powstały pod zręcznymi rękami twórców zamykając w swoich ramach piękno otaczającego świata – ale też tych nie do zatrzymania – poruszających duszę i umysł i pozostających w pamięci, choć bardzo nietrwałych i ulotnych.

(więcej…)

Czytaj dalej i komentuj

Plebiscyt „Włodawianin Roku 2015” rozstrzygnięty

wr1W niedzielę 19 czerwca podczas Dni Włodawy poznaliśmy zwycięzcę plebiscytu „Włodawianin Roku 2015”. Kandydatów do plebiscytu mogły zgłaszać włodawskie stowarzyszenia, oraz jednostki organizacyjne Gminy Miejskiej Włodawa. Do konkursu zgłoszonych zostało ośmiu kandydatów : Edmund Brożek, Jacek Chęć, ks. Stanisław Dadas, Bogusława Górska, Józef Kędzierawski, Arkadiusz Rubacha, Irena Rutkowska i Elżbieta Wołoszun. W trwającym od 27 maja do 10 czerwca głosowaniu zwyciężyła Bogusła Górska. Dyplom i statuetkę laureatce plebiscytu wręczył Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

(więcej…)

Czytaj dalej i komentuj

Sportowcy wyróżnieni

Dni Włodawy to nie tylko zabawa. To również doskonała okazja do wyróżnień i podziękowań. Dwunastu zawodników: szachista, zapaśnicy, kickboxerzy i tenisiści stołowi, oraz pięciu trenerów odebrało z rąk Burmistrza Włodawy Wiesława Muszyńskiego wyróżnienia za osiągnięcia sportowe i godne reprezentowanie Włodawy na arenach sportowych w kraju i za granica.

(więcej…)

Czytaj dalej i komentujNabór do klasy sportowej o profilu tenis stołowy

SMS Włodawa i Dyrektor ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie ogłasza nabór dla dziewcząt i chłopców do klasy sportowej o profilu tenis stołowy, w roku szkolnym 2016/2017.

W programie klasy m.in.: zwiększona liczba zajęć wychowania fizycznego (10 godzin tygodniowo), udział w rozgrywkach organizowanych przez PZTS, LOZTS, SZS, udział w obozach letnich i zimowych. Ponadto szkoła i klub zapewniają odpowiednią bazę treningową. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny 609 852 609 lub adres e-mail: bozena2904@o2.pl Liczba osób ograniczona.

Czytaj dalej i komentuj

Rewitalizacja Włodawy za unijne pieniądze

Miasto Włodawa już dostało środki z nowego budżetu unijnego na lata 2014-2020. Jako jeden z pierwszych samorządów złożyło wniosek w konkursie na przygotowanie programów rewitalizacji jeszcze w grudniu 2015 r.

Rewitalizacja to proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych lub nawet całych miast. Dotyczy to spraw społecznych, takich jak bieda, bezrobocie czy marginalizacja społeczna, gospodarczych oraz przestrzennych. Najważniejszą rolą programów rewitalizacji to współpraca różnych podmiotów, samorządu, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych czy grup mieszkańców, aby projekty wzajemnie się dopełniały.

Dalszą część wiadomości znaleźć można na stronie Nowego Tygodnia.

Czytaj dalej i komentuj

Skandal w spółdzielni zażegnany

9 czerwca grupa zdesperowanych mieszkańców wystosowała do zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej we Włodawie protest, w którym żądała natychmiastowego przywrócenia częściowo zlikwidowanego placu zabaw dla dzieci przy ul. 1000-lecia PP nr 14 i 16 we Włodawie.

Tego samego dnia podczas walnego zgromadzenia członków SM przegłosowano zdecydowaną większością głosów przywrócenie placu zabaw. Kiedy plac zabaw będzie znów bawił? Zobaczymy.
Nie ma jednak nikogo, kto odpowiadałby za bulwersującą mieszkańców decyzję sprzed kilku tygodni o likwidacji placu zabaw. Bowiem urządzenia na placu były bezpieczne, z atestem i dobrze służyły maluchom.

(więcej…)

Czytaj dalej i komentuj

Najcenniejszy skarb Sobiboru

W Lasach Sobiborskich kryje się prawdziwy skarb. I nie jest to legendarne złoto ukryte przez Żydów wiezionych do hitlerowskiego obozu zagłady, ale niezwykle rzadka sowa. Zobaczenie czy zrobienie zdjęcia puszczyka mszarnego – bo o nim mowa – jest celem wielu wypraw, z których większość i tak jest skazana na niepowodzenie, bo ptak jest wyjątkowo rzadko spotykany.


Puszczyk mszarny (Strix nebulosa) to ptak ze strefy borealnej, którego najbliższe stałe lęgowiska znajdują się na Białorusi i Ukrainie. Ta niezwykle rzadka i piękna sowa, ustępująca wielkością tylko puchaczowi, w Polsce pojawiła się 6 lat temu. Ornitolodzy zaobserwowali kilka par w 2010 roku – wszystkie w lasach w okolicy Sobiboru i Włodawy. Dziś puszczyka mszarnego można spotkać w Puszczy Białowieskiej, Poleskim Parku Narodowym, czy naszych Lasach Sobiborskich.

(więcej…)

Czytaj dalej i komentuj

Chciał się wykąpać w nocy. Omal nie utonął

25-letni mieszkaniec gminy Konstantynów omal nie utonął w ubiegły weekend na Jeziorem Białym. Był pijany.

Z soboty na niedzielę, o godz. 1:40 policja dostała zgłoszenie, że przy plaży w Okunince topi się mężczyzna. Na miejscu mundurowi zastali dwie osoby. Powiedziały, że widziały mężczyznę, który wszedł do wody i od jakiegoś czasu z niej nie wychodzi.

(więcej…)

Czytaj dalej i komentuj

Ankieta

Jak oceniasz nowy wygląd strony?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...