Ile kosztuje PZU ubezpieczenie narciarskie?

Jeżdżenie na nartach dla jednych oznacza wyjazd w góry raz do roku na ferie zimowe z rodziną, dla innych wypady weekendowe co drugi tydzień. Wszystko zależy jak zwykle od czasu, finansów i stopnia zaangażowania w narciarskie hobby. Dziś opiszemy polisę turystyczną przydatną dla tych, którzy nart najchętniej wcale by nie zdejmowali.

Jeśli jeździmy intensywnie na nartach i wyjeżdżamy do Czech kilkadziesiąt razy w roku, czy za każdym razem musimy kupować ubezpieczenie narciarskie? – takie pytanie nadesłał do nas młody internauta mieszkający stosunkowo blisko czeskiej granicy. Dla wielu ludzi, niekoniecznie bardzo młodych, jeżdżenie za granicę to chleb powszedni, mimo że wcale tam nie pracują. Jeśli dodatkowo uprawiają takie hobby jak narciarstwo czy snowboarding, powodów do częstych podróży jest jeszcze więcej. Świetnie przygotowane stoki Czech lub Słowacji kuszą, tras zjazdowych jest dużo więcej, przez co ludzie nie tłoczą się w kolejkach tak jak w Polsce. Kultura jazdy też jest jakby inna…

Dla takich osób doskonałym sposobem uniknięcia wykupywania polisy narciarskiej za każdym razem, gdy udają się na narty, jest kupno jednej polisy na cały rok – tego typu produkt opiszemy na przykładzie rodzimego ubezpieczyciela – PZU ubezpieczenie narciarskie.

 

Bezpieczna Podróż PZU – pakiet podróżny dla każdego?

Polisa PZU Bezpieczna Podróż jest pakietem ubezpieczeniowym skierowanym do tych osób, które często odbywają krótkie zagraniczne podróże, w tym również związane z uprawianym narciarskim hobby. Karta EKUZ, uprawniająca do bezpłatnego leczenia na terenie państw unijnych i krajów zrzeszonych w EFTA, refunduje bowiem wyłącznie świadczenia zdrowotne w podstawowym zakresie, dlatego podróżującym potrzebne jest ubezpieczenie, którego nie będziemy każdorazowo wykupywać, lecz używać cały rok.

Polisa jest dostępna w dwóch wariantach: podstawowym, za który zapłacimy min. 220 zł, i rozszerzonym, kosztującym min. 453 zł. Na zniżki od ubezpieczyciela mogą liczyć pary, rodziny, dzieci i młodzież do 18. roku życia i członkowie Polskiego Związku Alpinizmu. Można wybrać jeden z czterech pakietów:

 • indywidualny,
 • partnerski (osoba ubezpieczona i jedna osoba bliska),
 • rodzinny (do 5 osób),
 • młodzieżowy (osoba niepełnoletnia).

Poniżej przedstawiamy w tabeli zakres tego ubezpieczenia:

Zakres Wariant podstawowy Wariant rozszerzony
Akcja ratunkowa (w tym z użyciem helikoptera) 100 000 zł 250 000 zł
Koszty transportu do kraju bez ograniczeń bez ograniczeń
Koszty leczenia 250 000 zł 250 000 zł
a) limit na koszty leczenia ambulatoryjnego 10 000 zł 20 000 zł
b) udział własny w zakresie leczenia ambulatoryjnego i zakupu leków 300 zł 300 zł
OC za szkody na osobie 500 000 zł 500 000 zł
OC za szkody na mieniu 100 000 zł 100 000 zł
Pomoc prawna 20 000 zł 35 000 zł
Bagaż 2 000 zł 3 000 zł
Podstawowa cena pakietu od 220 zł od 453 zł

Źródło: PZU Bezpieczny Powrót

 

Czy zakup polisy Bezpieczna Podróż się opłaca?

Wszystko zależy od tego, jak często podróżujemy i czego oczekujemy od polisy narciarskiej. Pakiet Bezpieczna Podróż PZU ma swoje wady i zalety.

Do najważniejszych wad zalicza się:

 • Brak ubezpieczenia NNW (można dokupić dodatkowo)

 • Brak wariantu partnerskiego/rodzinnego w wersji rozszerzonej polisy

 • Mała elastyczność polisy – tylko dwa warianty

 • Brak możliwości zindywidualizowania polisy

Zaletą jest jednak stosunkowo dobra cena za rok ochrony ubezpieczeniowej przy przyzwoitej wysokości polis KL i OC. Przydatną narciarzom polisę NNW zawsze możemy po prostu dokupić. Jeśli chcemy sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie na narty na kilka dni, możemy skorzystać z porównywarki ofert na stronie www.polisanarciarska.pl.

Najtańsza 7-dniowa polisa narciarska TU AXA o porównywalnej wysokości ubezpieczenia kosztów leczenia oferuje:

 • Koszty leczenia – 200 tys. zł

 • Ratownictwo – 200 tys. zł

 • NNW – 20 000 zł

 • OC, Bagaż – brak

Wysokość składki: 41,72 zł

Jeśli jednak zdecydujemy się na niższe koszty leczenia, w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym za niewiele wyższą kwotę otrzymamy:

 • Koszty leczenia – 83 829 tys. zł

 • Ratownictwo – 20 957 zł. zł

 • NNW – 8383 zł

 • OC sportowe – 10 000 zł

 • Bagaż – 838 zł

Wysokość składki: 46,72 zł

Wybór polisy zależy więc od naszych preferencji, bo – jak widać na podstawie przykładów – zawsze jest to wybór czegoś kosztem czegoś – np. niższych kosztów leczenia kosztem OC dla narciarzy. Jeśli więc wyjeżdżamy w nietypowe miejsce, np. na tygodniowy urlop, możemy dokupić krótkoterminową polisę bardziej zindywidualizowaną, a pakiet Bezpieczna Podróż traktować jako standardową polisę na cały rok. Dzięki temu oszczędzimy środki na kolejne krótkie polisy, a zyskamy całoroczną opiekę ubezpieczeniową w podróży bez konieczności wypełniania formalności za każdym razem, gdy wyjeżdżamy za granicę.

Zmiana wielkości czcionki