Hipnotyzując spojrzeniem… – wernisaż malarstwa Pauliny Góry

My bibliotekarze jesteśmy mistrzami wyszukiwania nowych pretekstów do spotkań z naszymi użytkownikami. Koncerty, spotkania autorskie, wernisaże… powodem, przyjemnym powodem, ostatniego było otwarcie wystawy malarstwa Pauliny Góry, które odbyło się w czwartek 2 marca 2017 r.

Wernisaż prac Pauliny Góry, 02.03.2017 r.

Zaproszeni goście musieli zmierzyć się ze wzrokiem postaci spoglądających na nich z prezentowanych obrazów. W naszej Galerii Na Poddaszu dwanaście par szeroko otwartych oczu wpatruje się wnikliwie w odbiorcę, świdrując, prowokując, jednocześnie onieśmielając i paraliżując. I wierzcie mi na słowo Drodzy Czytający, że niezależnie od tego jak długo uda się widzowi mierzyć z tym wzrokiem, to żadna z tych postaci nie okaże mu nawet cienia łaski. Nie ma on co liczyć na choćby grymas uśmiechu rysujący się na tych zaciśniętych usteczkach.

„Dreams&memories” – Projekt 12×12, to metafora przejścia pomiędzy życiem a nieśmiertelnością ducha. Historyk sztuki, jeden z kuratorów wystawy, i jak potwierdziła sama artystka, przyjaciel Łukasz Wiącek uchylił rąbka tajemnicy powstawania tego cyklu. Prezentowane obrazy, to konsekwencja wielomiesięcznej wymiany korespondencji pomiędzy tym dwojgiem. Korespondencji dwojakiego rodzaju, na listy Łukasza Paulina odpowiadała bowiem zapełniając kolejne płótna. Intymna wymiana zapisana za pomocą pędzla, jest prowokacją do szerszego dialogu z odbiorcą włodawskim, ale także światowym, ponieważ obrazy w niedalekiej przyszłości pokazane zostaną na wystawach w Monachium i Australii. I tak oto Włodawa wyprzedziła najznakomitsze ośrodki kultury i sztuki!

Sama artystka, podziękowała gościom za obecność i wyraziła radość z realizacji wystawy we Włodawskiej książnicy. Choć uparcie twierdziła, że wystąpienia publiczne nie są jej mocną stroną, niczym rasowa konferansjerka odpowiedziała na wszystkie pytania ze strony prowadzącej wernisaż oraz uczestników widowni. Czego udało się nam dowiedzieć? Między innymi tego, że: Paulina otworzyła się na sztukę, dzięki motywacji nauczycielki plastyki ze szkoły podstawowej; że książki bywają dla niej malarską inspiracją; że malowane postacie uwiecznione są w momencie przejścia pomiędzy światem dzieci i światem dorosłych; a forma ich przedstawienia jest naturalnym następstwem samego aktu twórczego – płynie z wnętrza artystki. Ty tylko niektóre z tematów, które zgłębiane były jeszcze długo, już w kuluarach wydarzenia. Wszystkiego Drogi Czytelniku nie zdradzę, abyś czuł się zmotywowany do bezpośredniego spotkania ze sztuką Pauliny.

Stali bywalcy naszych spotkań wiedzą już doskonale, że nikogo nie wypuszczamy od nas bez podziękowania za współpracę! Szczególnie jeśli jest tak miła, jak tym razem. Dyrektor Biblioteki Jacek Żurawski podzielił się z nami swoimi przemyśleniami na temat obrazów, wróżąc im, że mogą stać się one w bliżej nieokreślonej przyszłości wzorem kobiecego piękna. Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński wręczył artystce i Łukaszowi drobne upominki, podkreślając jednocześnie, aby wspominali przy okazji kolejnych światowych wernisaży, gdzie odbyła się premiera cyklu.

Gorące podziękowania dla osób, których ogromny wkład pozostał za kulisami wydarzenia!
Maciej Różański przygotował identyfikację wizualną, Agnieszka Rozciecha komentarz do wystawy, Ewa Krukowska i Beata Wulczyńska pomogły w przygotowaniu poczęstunku dla gości.

Urszula Panasiuk

MBP Włodawa

Skip to content