Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Włodawie informuje, że w dniach 13-19 listopada po raz kolejny obchodzony jest Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia.

Antybiotyki są uznawane za jedno z największych odkryć w medycynie XX wieku. Wprowadzenie leków przeciwbakteryjnych doprowadziło do znaczącego spadku chorobowości i śmiertelności z powodu zakażeń i chorób zakaźnych. Niestety, powszechne nadużywanie  i nieodpowiedzialne stosowanie antybiotyków prowadzi do ograniczenia ich skuteczności  w leczeniu chorób wywoływanych przez bakterie.

Głównym tematem Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach, jest propagowanie racjonalnego stosowania antybiotyków zarówno wśród społeczeństwa jak i profesjonalistów medycznych.

Prowadzona kampania ma zwrócić uwagę na zagrożenie ryzykiem utraty skuteczności antybiotyków w efekcie nieracjonalnego ich stosowania. Dominującym celem jest zwiększenie świadomości nt. konieczności właściwego stosowania antybiotyków oraz zaangażowanie wszystkich grup społecznych w walkę z tym problem.

Antybiotyooporność jest jednym z największych współczesnych zagrożeń – oceniają eksperci, przypominając, że antybiotyki powinny być stosowane tylko wtedy, kiedy to naprawdę konieczne i zgodnie z zaleceniami lekarza.

Tydzień Wiedzy o Antybiotykach przypada na jesienny okres infekcyjny, kiedy szczególną uwagę należy zwracać na racjonalne stosowanie antybiotyków. Ponadto ma wspierać przekaz Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach, który jest obchodzony co roku 18 listopada.

Pamiętajmy, że przeziębienia, grypę i ostre zapalenia oskrzeli wywołują wirusy, a więc antybiotyk w ich leczeniu nie jest potrzebny! Antybiotyki nie działają na wirusy!

Więcej informacji znajduje się na stronie PSSE Włodawa https://pssewlodawa.pis.gov.pl/ , stronie Facebook https://www.facebook.com/pssewlodawa oraz stronie Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków  http://antybiotyki.edu.pl/edwa/ .

Zmiana wielkości czcionki