EDD 2017 – rekordu nie ma, ale tłumy jak zwykle

(11-15 sierpnia) Ponad 43 tysiące osób odprawili funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Zbereżu poza czynnymi przejściami granicznymi. To niewiele mniej od ubiegłorocznego rekordu, kiedy to było niecałe 50 tys. odpraw. – Co cieszy, to fakt, że coraz więcej turystów z Polski odwiedza w tym czasie przygraniczne ukraińskie miasteczka, zwłaszcza Szack i przepiękne jezioro Świtaź – mówi Andrzej Romańczuk, starosta włodawski.

Przez pięć dni (piątek-wtorek) przejście graniczne w Zbereżu przekroczyło 43 tysiące osób. Choć upał przez pierwsze dwa dni był niemiłosierny i dochodził do 35 stopni.

Jak zwykle kolejki po stronie ukraińskiej były dłuższe i sięgały setek metrów.

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa 2017 były już ósmą kolejną edycją tej imprezy w Zbereżu. Dzięki otwarciu na Wschód turyści mieli możliwość zobaczenia Ukrainy z Szackim Parkiem Narodowym. W Zbereżu można było przejść (za okazaniem paszportu) na Ukrainę. Ale przede wszystkim to Ukraińcy szturmowali granicę.

Tegoroczne EDD rozpoczęły się tradycyjnie od przecięcia wstęgi na moście pontonowym na Bugu w piątek o godz. 11. Dokonali tego wspólnie starostowie: włodawski i starosta szacki. Było też tradycyjne łamanie się chlebem. Zakończono zaś w świąteczny wtorek (15 sierpnia) po godzinie 22, kiedy to ostatni Polak przeszedł przez most pontonowy na granicznym Bugu.

Tegoroczne EDD to nie tylko tłumny wyjazd Polaków nad piękne jezioro Świtaź obok Szacka. To także konferencja w ukraińskiej Świtazi, gdzie mówiono głownie o planach współpracy pry realizacji głównego celu: otworzenia przejścia Zbereże – Adamczuki; to spotkanie przedsiębiorców we włodawskim starostwie na VI Poleskim Forum Gospodarczym; to również liczne wydarzenia sportowe, kulturalne i naukowe. Były biegi, rajdy, spływy i zawody sportowe. Odbył też niedzielny (13 sierpnia) bardzo udany festyn w Woli Uhruskiej.

Turyści nie kryli zadowolenia z otwarcia tego przejścia. Wielu dziwiło się jednak, że tylko na pięć dni i chcieliby jeśli nie stałego, to choć sezonowego – na dwa czy trzy miesiące letnie.

Organizacja pięciu edycji Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa:

7-8 sierpnia 2010 r. (dwa dni) – ponad 6,6 tys. odpraw granicznych,

4-7 sierpnia 2011 r. (cztery dni) – ponad 21 tys. odpraw,

9-12 sierpnia 2012 r. (cztery dni) – ponad 21 tys. odpraw,

9-15 sierpnia 2013 r. (siedem dni) – ponad 36 tys. odpraw,

7-10 sierpnia 2014 r. (cztery dni) – około 25 tys. odpraw,

6-9 sierpnia 2015 r. (cztery dni) – ponad 27 tys. odpraw,

11-15 sierpnia 2016 r. (pięć dni) – prawie 50 tys. odpraw,

11-15 sierpnia 2017 (pięć dni) – ponad 43 tys. odpraw.

Przejście działa tylko w porze dziennej wyłącznie dla ruchu pieszego i rowerowego

Starostwo Powiatowe we Włodawie

1 komentarz "EDD 2017 – rekordu nie ma, ale tłumy jak zwykle"

  1. ile ton papierosów bez polskiej akcyzy?????????????

  2. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zmiana wielkości czcionki