Dożynki odwołane przez pomór

Odkrycie kolejnego ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń w Lacku oraz całkowita utylizacja dwóch dużych stad sprawiła, że wójt gminy Hanna podjęła decyzję o odwołaniu dożynek gminnych zaplanowanych na niedzielę (20 sierpnia). – Sytuacja jest bardzo trudna, a rolnicy w tym roku nie mają czego świętować – uważa Grażyna Kowalik. W ich intencji odprawiona zostanie msza święta.

Odkrycie w ubiegłym tygodniu kolejnych ognisk ASF w powiecie włodawskim chyba nikogo już nie zdziwiło. Pierwsze z nich znajdowało się tam, gdzie – przynajmniej w teorii – powinno go nie być. W Sobiborze (gm. Włodawa) po wybiciu stada liczącego niemal dwa tysiące sztuk służby nie stwierdziły innych gospodarstw, gdzie trzymane byłyby świnie, ale okazało się, że jeden z gospodarzy hodował zwierzęta „na lewo”. W tym przypadku było to kilka sztuk. O wiele poważniej sytuacja wyglądała w rodzinnym gospodarstwie w Lacku (gm. Hanna), gdzie do utylizacji poszło niemal 300 świń.

Właścicielem jednego stada był Krzysztof Struk, radny gminy Hanna, którego gospodarstwo jest jednym z najnowocześniejszych w powiecie włodawskim i często uznawanym za przykładowe. – Tym bardziej boli to, że ten człowiek idealnie wypełniał wszystkie wymagania stawiane przez służby – mówi wójt, Grażyna Kowalik. – W jego gospodarstwie bardzo rygorystycznie przestrzegano zasad bioasekuracji, a i tak nic to nie dało. Dlatego trzeba się zastanowić, czy działania podjęte przez służby są słuszne. Obawiam się, by nie doszło do tego, że wybijemy wszystkie świnie w okolicy, a dziki roznoszące chorobę będą nadal biegać na wolności. Uważam, że nasze władze powinny szybko zdecydować o całkowitym odstrzale tych zwierząt, bo na razie w lasach nie widać jakiejś wzmożonej aktywności myśliwych czy kół łowieckich – wyjaśnia pani wójt. Właśnie ta dramatyczna sytuacja, w jakiej znalazła się gmina Hanna, sprawiła, że podjęto decyzję o odwołaniu dożynek gminnych, które miały się odbyć w najbliższą niedzielę. Uroczystości ograniczą się jedynie do mszy świętej oraz do symbolicznego podzielenia się chlebem tuż po niej. Nie będzie ani jarmarku, ani imprez, zabaw czy koncertów.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

 

1 Komentarz do "Dożynki odwołane przez pomór"

 1. 14-latka z Włodawy pojechała na Woodstock i nie wróciła. Trwają poszukiwania

 2. W szpitalu się integrowali z wielkim sukcesem

 3. Jak długo bedziecie jeszcze w to wierzyć? Ciągle robia wam wodę z mózgu a wszyscy w to wierzą, jedna wielka ściema bo tak > unia chce< – parnoja, tak chca urzednicy a nie unia chcą wykończyć nasze rolnictwo bo jest lepsze i tańsze niż zachodni chłam tu jest artykuł dla myślących -http://ostroda.wm.pl/158557,Morliny-i-Mazury-przeszly-w-chinskie-rece.html

  • rumianychłopiec | 20 sierpnia 2017 at 17:13 |

   Na Białorusi też wybijają świnie bo Unia im każe? Boże skąd się biorą takie ciemne masy? Kiedyś stonkę ziemniaczaną Amerykanie zrzucali teraz Unia was morduje przymusem szczepień i ubojem trzody wobec zarazy. Każdy chcę Polskę zniszczyć bo jest najlepsza i najtańsza, wszędzie spiski k…rwa

 4. Kolejny prostaczek się odezwał. Gdyby nie ta zła Unia, która Was chce wykończyć nadalbyście ładami jeździli. Hajs z dopłat brać to pierwsi….

 5. do Kaz – żal d… ściska ze tylko na 500+ albo MOPS dożwywia?

 6. Szczęście jestem samowystarczalny.

 7. Pomór świń będzie we Włodawie i Kodniu przynajmniej jedna świnia zdechnie.

 8. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zmiana wielkości czcionki