Do finansowej arystokracji nam daleko

Powodów do zadowolenia raczej nie mamy. Znów wyprzedziły nas Zamość i Biała Podlaska. Czasopismo Wspólnota opublikowało ranking dochodów jednostek samorządu terytorialnego za 2016 rok. Chełm znalazł się na 40. pozycji w swojej kategorii.

Ósme miejsce od końca to zdecydowanie pozycja w ogonie. Najlepiej wśród miast porównywalnych do Chełma wypada w rankingu Zamość. Miasto to znalazło się na 19. lokacie. Na jednego mieszkańca przypada tu dokładnie 3 tys. 971 zł, 82 gr. Nieco gorzej, choć i tak lepiej niż Chełm, wygląda statystyka Białej Podlaskiej. Miasto z Podlasia znalazło się na 37. miejscu. Na jednego mieszkańca przypada tu 3 tys. 482 zł, 93 gr.

Nasze miasto zajmuje 40. pozycję. Na jednego chełmianina wyliczono 3 tys. 445 zł, 57 gr. W ubiegłym roku zajmowaliśmy 42. miejsce.

– Zamożność samorządów to dochody, a więc przede wszystkim podatki. Im wyższe są zatem stawki podatku, im więcej jest różnych opłat, tym samorząd będzie bardziej zamożny. Ranking jest kolejnym potwierdzeniem, że w Chełmie mamy niskie obciążenia dla mieszkańców – tłumaczy prezydent Agata Fisz. – Inna sprawa, że na dochody wpływ ma również po części liczba firm płacących podatki. Dlatego właśnie rozwijamy podstrefę ekonomiczną, przyciągamy nowych inwestorów oraz zmieniamy plany zagospodarowania przestrzennego, wyznaczając kolejne miejsca dla biznesu.

Ciekawie wygląda ranking powiatów. Najlepiej w nim wypadł powiat włodawski, który sklasyfikowany został na 17. pozycji z kwotą 920 zł 71 gr. na mieszkańca. Zadowolenia z tego powodu nie kryje starosta Andrzej Romańczuk.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Super Tygodnia.

Zmiana wielkości czcionki