Debata policyjna we Włodawie

Debata społeczna ujętą w cykl spotkań pod hasłem: „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” miała miejsce we włodawskim starostwie i zgromadziła pełną salę, zwłaszcza młodzieży. Tematem przewodnim była bowiem cyberprzestępczość, w tym kradzież tożsamości, oszustwa dokonywane za pośrednictwem portali internetowych, wykorzystanie personaliów i wizerunku osoby na stronach internetowych.

Rolę gospodarzy spotkania podzielili między sobą podinsp. Wioletta Pawluk – komendant powiatowy policji we Włodawie i Adam Panasiuk – wicestarosta włodawski. Obecni byli liczni samorządowcy, przedstawiciele służb, nauczyciele i młodzież.

W trakcie spotkania zostały omówione narzędzie „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, za pośrednictwem którego wskazywać można obszary i miejsca zagrożone występowaniem wszelkiego rodzaju czynów zabronionych. Zaprezentowane zostały również także zasady funkcjonowania aplikacji „Moja Komenda” oraz poszczególne sylwetki dzielnicowych. Spotkanie było również doskonałą okazją do poruszenia kwestii bezpieczeństwa powiatu włodawskiego.

Szczególne zainteresowanie wzbudziła jednak prelekcja dotycząca zabezpieczeń w sieci i możliwości uniknięcia zagrożeń internetowych. Zdaniem specjalistów z komendy wojewódzkiej policji w Lublinie uniknięcie zagrożeń w 100% nie jest możliwe, jednak utrudnienie cyberprzestępcom działalności jest koniecznością. Wspomniano również o zgubnym wpływie słynnej gry „Niebieski Wieloryb”, która doprowadza nawet dzieci i młodzież do samobójstw.

Omówiono także zgubny wpływ tzw. dopalaczy oraz wysłuchano arcyciekawego wykładu „Cyberprzestrzeń a małe dziecko”.

Starostwo Powiatowe we Włodawie

Zmiana wielkości czcionki