Co się stanie z dzwonami rurowymi na rondzie? Stoją tu prawie od 50 lat

Chcą nam zabrać z ronda instalację z rur, która stoi tam od lat 70. ubiegłego stulecia – zaalarmowała nas mieszkanka Włodawy. Jak podkreśla, charakterystyczna kompozycja powinna tam zostać.

– Te rury można postrzegać jako relikt PRL-u, ale przecież przez lata na trwałe wkomponowały się w pejzaż miasta – mówi pragnąca zachować anonimowość pani Edyta. – Stanowią oryginalną, architektoniczną dominantę, którą zapamiętują też tysiące osób odwiedzających nasze miasto.

Wieść o tym, że rury mają być zdemontowane, obiegła Włodawę po tym, jak Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie ogłosił przebudowę ronda im. prof. Kuraszkiewicza. Zadanie to bezpośrednio wiąże się z zapowiedzianym pierwszym etapem modernizacji drogi betonowej z Włodawy do Białej Podlaskiej.

– Wiele osób pytało mnie, co się stanie z instalacją – mówi Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy. – Zakładając, że drogowcy rzeczywiście chcą zdemontować rury, zwróciłem się do Zarządu Dróg Wojewódzkich, aby nam je przekazali celem ponownego zagospodarowania. W odpowiedzi wyczytałem, że inwestor w ogóle nie przewidział w programie inwestycji usunięcia instalacji. Ta pozostanie więc na miejscu.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Dziennika Wschodniego.

1 Komentarz do "Co się stanie z dzwonami rurowymi na rondzie? Stoją tu prawie od 50 lat"

  1. Mucha Ty to zostaw jak jest a nie bierzesz się za “upiększanie”. Zmysł estetyki masz dość przaśny więc może nie ingeruj w wizję artysty

  2. Przy okazji odmalowaliby i odnowiliby rury. A także powiesiliby flagę narodową.

  3. Ten mechanik?!

  4. Niech łaczy nas pamięć | 11 marca 2019 at 16:02 |

    Wspaniałe miejsce by postawić zamiast tych paskudnych rur pomnik upamiętniający przedwojennych mieszkańców Włodawy narodowości Izraelskiej bo to oni w głównej mierze przyczyniali się do gospodarczego rozwoju naszego miasteczka jaki powiatu .

    • Jasne, ze tak. Tylko dlaczego na miejsce naprawde fajnego kawalka sztuki? Ten pomnik to cudo. Swoja droga masz racje. Kilku wlodawskim rabinom nalezy sie jakis skwerek czy uliczka.

    • Dlaczego Żydów? O zgrozo, czym oni przyczynili się do “rozwoju” miasta, handlem? To jakby nie było przed wojną w mieście mieszkańców narodowości polskiej, ukraińskiej czy białoruskiej.

  5. przeciez to rury wentyacyjne gornikow ze wschodu!

  6. Jaki to relikt PRL? Nie widzę tu żadnego nawiązania, ani symboliki. Wygląda to całkiem spoko.

  7. szara strefa | 12 marca 2019 at 13:52 |

    Chętnie odkupie ten,,pomnik” czy jak to tam się nazywa i postawie ten cud inżynierii na swojej posesji . Tylko by przetarg był ogłoszony w należyty sposób zgodny z obowiązującym prawem.

  8. Jakie tam dzwony rurowe,od zawsze mówiło się rondo hydraulika.

  9. Taki mamy klimat, że w pewnych kręgach z PRLm kojarzy się wszystko co nie nawiązuje do powojennych band albo Wojtyły który w normalnych krajach ma zasłużony status obrońcy kościelnych pedofili.

    • Odezwał się potomek komunistów przywiezionych na sowieckich czołgach.

      • Czerwony z racji miejsca zamieszkania. | 13 marca 2019 at 11:37 |

        Łosiu gdyby nie radzieckie czołgi bohaterstwo radzieckich żołnierzy nie byłoby ciebie na tym świecie.

        • Odezwała się propaganda komunistyczna “radzieckie czołgi bohaterstwo radzieckich żołnierzy”. Może jeszcze pochwalisz rozbiór Polski w 1939 roku i owe czołgi i sołdatów strzelających do żołnierzy Wojska Polskiego. Gdyby wygrał Hitler a nie Stalin to co chwaliłbyś bohaterstwo niemieckich żołnierzy?! A co mieli zrobić Sowieci, gdy wkraczali na ziemie polskie? Zatrzymać się na Bugu?! Poczytaj lepiej w jaki wyglądało owe wyzwolenie i grabież na bagnetach NKWD.

          • Mniej więcej tak samo wyglądało to wyzwolenie jak zajazdy leśnych bandytów na ukraińskie i białoruskie wioski.

          • A co było robić, jak bandyckie wioski ukraińsko – białoruskie komunizowały lub stawiały bramy powitalne okupantom.

          • Czerwony z racji miejsca zamieszkania. | 13 marca 2019 at 17:46 |

            Armia czerwona opanowała w 1939 r tereny wschodniej ówczesnej sanacyjnej Polski by je uchronić przed hitlerowskimi najeźdźcami Jeśli zajęła by je wbrew naszym ówczesnym sojusznikom to przecież konferencja w Jałcie by je nam zwróciła.

        • Loś to cie zrobil i nie pyskuj mi to ciulu bo karze wybatozyc

          • Czerwony z racji miejsca zamieszkania. | 13 marca 2019 at 19:14 |

            Łosiu pospolity po takich ,,panach jak Ty” mój dziadek do wołgi wsiadał .

      • Bolszewicki agitator się odezwał. Przed wojną “zwiedziłbyś” Berezę Kartuską.

        • Czerwony z racji miejsca zamieszkania. | 17 marca 2019 at 08:11 |

          Natomiast Ty za czasów rozwoju gospodarczego i złotego 50cio lecia powojennego, za takie sianie defetyzmu przeciwko klasie pracującej zasiedliłbyś M1 na Rakowieckiej i załatwiał się w kubeł w kącie.
          Historia ma to do siebie ,że zatacza koło i jeszcze doczekamy się ponownie złotych czasów .

  10. Ja też jestem za postawienie tam pomnika byłych mieszkańców czyli wyznawców prawosławia i Żydów. To oni tworzyli to miejsce w którym żyjemy. Należy im się nie tylko pomnik ale też jakiś główny plac w $iescie tak żeby można było ich tam zgromadzić podczas obchodów na ic cześć. Zrozumcie że gdyby nie oni to nas by nie było więc mnie nie hejtujcie

    • Przed wojną w tym miejscu łany zboża hulały a do Włodaw był jeszcze kawałek drogi więc może Żydów i Prawosławnych warto upamiętnić w mieście a nie na jego rogatkach

  11. Czy ktoś tu czyta ze zrozumieniem? jest wyraźnie napisane, że instalacja pozostaje bez zmian

  12. Reżyser Kina Akcji | 14 marca 2019 at 16:02 |

    Jak możemy przeczytać w renomowanym czasopiśmie podróżniczo naukowym istnieje wielkie prawdopodobieństwo, ze w jednej z tych rur jest ukryty ogromny skarb.
    Wszelkie przesłanki świadczą, że zostały tam ukryte slipy Pierwszego Sekretarza PZPR wracającego z malowniczego jeziora Białego w Okunince. Gdzie na plenum z udziałem miejscowych władz omawiał strategiczny plan przebudowy drogi relacji Włodawa – Kaplonosy tzw ,,betonówki”.

  13. Szanowni Państwo pisałem pracę magisterską na temat naszych wschodnich rubieży Rzeczypospolitej. Dotarłem w archiwum Państwowym w Lublinie do akt wskazujących, że 12 października 1954 roku prowadzono odwierty mające na celu potwierdzenie obecności węgla i innych minerałów w ziemi. Dowody znajdują się w dziale XXI syn. 24 za 1954 r. Można to w każdej chwili zobaczyć i ewentualnie skopiować. Prace badawczo- wiertnicze wykonywano głównie pod osłoną nocy, gdyż wschodni „brat” skutecznie blokował nasze inwestycje. Odwierty realizowała Spółdzielnia „Zetor” spod Krakowa (nie pamiętam nazwy miejscowości). Ze zdjęcia wynika, że baraki robotników zlokalizowane były w rejonie nowego kościoła a nad nimi rozciągnięta była wojskowa siatka maskująca. Na koniec trochę ciekawostek technicznych wynikających z dokumentacji. Było wykonanych dwa odwierty pierwszy na wysokości rury najniżej ale został zakończony na głębokości około 26 m gdyż natrafiono na potężny głaz w ziemi którego świdry z okresu powojennego nie dały radę przebić. Wywiercono drugi otwór (rura najwyższa) ale brak jest wzmianek o jego głębokości i o pokładach do których się dowiercono. W dokumentacji, która moim zdaniem jest nie kompleta przewija się nazwisko towarzysza Maleszy występującego jako główny geolog.

    • Coś o Włodawie | 15 marca 2019 at 08:09 |

      Tak to prawda lecz jak jeszcze troszkę poszperasz to się dowiesz a może już to Wiesz ,że wówczas zlokalizowano pokłady węgla kamiennego a przede wszystkim o duże pokłady ropy. Prace wykonywane były pod osłoną nocy nie ze względu na Wielkiego Brata lecz ze względów ówcześnie panujących dyrektyw .Dyrektywy te zostały wydane przez Wielkiego Brata. Wielki Brat,,jedynie” zablokował powstawanie zakładów wydobywczych przy wschodniej granicy Polski .

  14. Archiwum | 15 marca 2019 at 12:07 |

    Studencie zastanawiam się jak doszedłeś do pisania pracy magisterskiej popełniając takie błędy. Piszesz o sygn. 24 a nie zauważasz dwie półki dalej sygn. 26 zawierającej szczegółowy opis prac wiertniczych. Spółdzielnia „Zetor” była dzierżawcą lub wytwórcą baraków, tego niema w opisie. Prace wiertnicze wykonywało wojsko a konkretnie dawne KBW (Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego) z siedzibą w Warszawie, które przekształciło się w późniejsze WOW, ale to drobne szczegóły. Nad całością czuwali cywilni inżynierowie między innymi inż. Malesza o którym piszesz. Jest ciekawy opis jak na 10 m przy drugim otworze wiertnica zapadła się na około 2,5 m w dół, gdyż natrafiła na pustą przestrzeń. Inż. geolodzy powiązali to z dawnymi lochami mającymi ciągnąć się pomiędzy starym kościołem a dawnym pałacem w Różance i pod rzeką Bug. Wykopaliska prowadzone za tzw. Września w okolicach czworoboku zdają się potwierdzać tą teorię, że potężna odnoga tych lochów prowadzi w kierunku północo- zachodnim. W latach sześćdziesiątych udokumentowano, że w rejonie obecnego ronda pod wpływem drgań przenoszonych przez betonówkę nastąpiło kilka tąpnięć i osunięć ziemi. Ówczesne władze nie chciały robić rozgłosu i zleciły nieistniejącej już firmie STW zasypanie szczelin. Kierowcą wywrotki był Pałkin czy jakoś tam podobnie, który podpisał dokument o zachowaniu tajemnicy. Szczegóły A.P. Lublin XXXIII syn. 26 z 1962 r.
    Osobiście jestem byłą Włodawianką powiązaną z archiwum lubelskim i stwierdzam, że jest tam bardzo dużo ciekawostek na temat Włodawy i okolic. Warto by Wasz ratusz zainteresował się tematem i może wydał jakaś publikację na ten temat. W przypadku zainteresowania proszę pytać o Ewelinę na pewno pomogę w dotarciu do innych ciekawych dokumentów.

    • Reżyser Kina Akcji | 15 marca 2019 at 13:08 |

      Nie WOW a Nadwiślańskie Jednostki Wojskowe MSWiA następnie zostały wcielone w struktury BOR a teraz SOP . Doczytaj

  15. Jest drobna nieścisłość. Kierowcą wywrotki był Wywrotkin, a pałkę obsługiwał Pałkin … Reszta się zgadza.

  16. Kierowca | 15 marca 2019 at 12:28 |

    Tylko czekać na wymianę betonówki. Ponoć rondo ma być pomniejszone. Zaczną się wykopaliska i konserwator zabytków wstrzyma prace na całe lato. Będziemy jeździć dookoła. I po co nam to wszystko, przez jakichś pajaców z archiwum.

  17. W ubiegły czwartek widziałem jak kilku gości badało coś sonarem na rondzie i w okolicy. Sonar był taki sam jak jak u tego łysawego zawodnika z TVP Lublin, który szuka staroci po II wojnie światowej. Może to ta sama ekipa. Dzwoniłem do ratusza ale twierdzą, że nic oficjalnie nie wiedzą

    • Obywatel | 15 marca 2019 at 18:02 |

      Dlaczego Elbi nie wstawi artykułu odnośnie tego sonaru i palików, które były powbijane praktycznie do piątku wieczorem bo w sobotę rano już ich nie było. Kto i co chce ukryć? Ponoć sklepienia tych tuneli ulegają erozji do tego stopnia, że na linii wytyczonej przez tych sonarowców pękło podpiwniczenie w jednym bloku i raptem pojawiło się kilka domów jednorodzinnych do sprzedania po atrakcyjnych cenach. Poobijają te domy styropianem i nic nie widać i przy takim zakupie można wsadzić się na całe życie, bo raty kredytu są wysokie. Tunele należało by zasypać wtłaczając piach pod ciśnieniem ale konserwator zabytków pokazuje rogi i jest problem. Dlaczego władze miejskie nie wydały ostrzeżeń, czyżby same miały jakieś prywatne nieruchomości na linii tuneli i boją się paniki.

      • Mieszkaniec | 15 marca 2019 at 18:32 |

        Po co o tym piszesz domy trzeba sprzedać bo ludzie potracą całe majątki .Nagłaśnianie tego tematu tylko zaszkodzi mieszkańcom. PEWNE SPRAWY SIE NIE NAGŁAŚNIA.

        • A ty mieszkańcu chciałbyś kupić taki dom po okazyjnej cenie. Pewnie tak to skorzystaj. Twoje dzieci będą miały gdzie mieszkać.
          Jedyny wyjściem z sytuacji jest ubezpieczenie nieruchomości.

          • Mieszkaniec | 16 marca 2019 at 09:46 |

            Właśnie chodzi o ubezpieczenie takiej nieruchomości, więc nie ma co o tym pisać bo firmy ubezpieczeniowe jak się o tym dowiedzą będą odmawiać ubezpieczeń położonych tam nieruchomości. I już cisza w tym temacie .

  18. O rany ale wstyd dla naszego Miasta. Grupka takich co słyszą, ale nie wiedzą w którym kościele snuje swoje fantasy. Szkoda, że poziom …Skończcie, wstyd nawet to czytać.
    A w temacie wielokulturowej Włodawy. W mieście, przed wojną, mieszkańcy – Żydzi stanowili grubo ponad 70% mieszkańców. Tzw. ludność ruska (wyznawcy prawosławia) to kilka procent. Oni zamieszkiwali głównie okoliczne wsie, głównie Sobibór i Korolówka. Znawco, podaj jakiej nazwisko rabina zasłużonego dla naszego Miasta…

    • Coś o Włodawie | 16 marca 2019 at 20:02 |

      Mendele Morgensztern i wszyscy jego poprzednicy. Dzięki gminie żydowskiej we Włodawie i tylko i wyłącznie niej mamy prawa miejskie. Wszyscy oni są naszymi lokalnymi bohaterami, postaciami godnymi piedestału na naszej małej ojczyźnie jaką jest ziemia włodawska, osobami szczególnie zasłużonymi dla obecnej naszej społeczności .Gdyby nie oni we Włodawie nadal hodowałoby się trzodę chlewną i wypasało owce.

  19. Dziadkowie przejrzeli nasz blok są pęknięcia tylko nie wiadomo od czego i czy były wcześniej. Jako Kowalski całego bloku nie ubezpieczę. Co robić?

    • Sprawa jest bardzo prosta, mianowicie. Napisz pismo o tym fakcie do następujących podmiotów inspekcji nadzoru budowlanego we Włodawie oraz w Lublinie, do burmistrza miasta . Tylko składaj je w sekretariatach z potwierdzeniem za zgodności z oryginałem . Następnie jak nic w tej sprawie nie będzie robione złóż zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez niedopełnienie obowiązków .W ten sposób Masz sprawę załatwioną .

  20. Oczywiście,że wskazane byłoby upamiętnienie bardzo licznej ludności żydowskiej i prawosławnej, która przyczyniła się do rozkwitu Włodawy w okresie przedwojennym. Polaków we Włodawie była mniejszość.

  21. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content