“Co ludzie powiedzieli” – lokalna historyczna wystawa multimedialna

Co ludzie powiedzieli
– lokalna historyczna wystawa multimedialna

 

Wystawa prezentowana będzie od 29 lutego do 5 marca 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie, ul. Przechodnia 13, Pokój Naukowy (II piętro) w godzinach pracy biblioteki. Wstęp wolny.

Co ludzie powiedzieli - wystawa - 29.02.2016 r.

Zapraszamy gości indywidualnych oraz grupy zorganizowane. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Urszulą Panasiuk pod numerem telefonu: 516 362 571 lub mailowo: animator.mbpwlodawa@gmail.com.

Już od wielu lat Stowarzyszenie Praktyków Kultury podróżuje po miejscowościach położonych przy wschodniej granicy Polski prowadząc w nich warsztaty dla lokalnej młodzieży. Jego członkowie rozmawiają o życiu w wielokulturowej wspólnocie, o szacunku dla inności i historii. Tworzą filmy, gry i zwiedzają ich okolice z nowej perspektywy – na szczudłach.

Podczas ostatnich wakacji w ramach projektu Przygraniczni w Działaniu wspólnie z zaprzyjaźnionymi już młodymi ludźmi z Krynek, Michałowa i Dołhobyczowa słuchali dawnych opowieści. Rozmawiali z przedstawicielami różnych pokoleń, zbierali wspomnienia, piosenki, anegdoty. Pytali o dawne zwyczaje, sąsiadów, granicę, wielokulturowość.

Zebrane opowieści przekształcili w mobilną, multimedialną wystawę, którą już niebawem będzie można odwiedzić również we Włodawie.

Pojawiające się w historiach motywy zostały zorganizowane w kilka instalacji: podwórko, jedzenie, zakład fotograficzny. Instalacje obrazują różne obszary życia ludzi sprzed wojny. Pokazują wielokulturowe społeczności, ich codzienne doświadczenia, marzenia, przyjemności. Rzeczy, o których opowiadają mieszczą się w przedziale czasowym 1918 – 1939.

Pokazują wielokulturowość, która już miała miejsce po to, by ponownie zrobić jej miejsce.

Wystawa opiera się na opowieściach, które udało się zebrać, na pewno jest niekompletna, na pewno czegoś jest za dużo i czegoś jest za mało. Ale to właśnie jest subiektywizm pamięci.

Oglądanie wystawy będzie miało formę gry. Każda instalacja to jedno zadanie do wykonania (czasami podzielone na kilka etapów). Zadania rozwiązuje się w 3-osobowych zespołach. Wystawa ma strukturę góry lodowej. Pokazuje to, co widać, słychać i czuć. Poprzez rozwiązywanie kolejnych zadań gracze szukają informacji o tym, czego nie widać i doświadczają tego.

Przyjdź, zobacz, posłuchaj.

Więcej informacji: praktycy.org/pwd

Zmiana wielkości czcionki