Chciał w internecie kupić telefon – został oszukany

Ponad 1500 złotych stracił mieszkaniec powiatu włodawskiego, który zakupił przez internet telefon komórkowy. Mężczyzna zgłosił się do włodawskiej komendy z informacją, że nie mógł nawiązać kontaktu ze sprzedającym. Apelujemy o rozwagę podczas zawierania transakcji internetowych.

Mieszkaniec powiatu włodawskiego chciał kupić telefon. Przejrzał jeden z portali sprzedażowych i znalazł interesującą go ofertę – telefon znanej marki o wartości ponad 1500 złotych. Mężczyzna uzgodnił, że zapłaty dokona przez  inny, zaufany serwis sprzedażowy. Gdy otrzymał link, uiścił płatność za pomocą blik-a. Niestety, po zakupie kontakt ze sprzedającym się urwał, a mężczyzna zrozumiał że stał się ofiarą oszustwa, kiedy sprawdził otrzymany link. Okazało się, że był on łudząco podobny do ofert na tym serwisie.


Apelujemy o rozwagę w czasie zawierania transakcji przez internet. Oto kilka porad, jakie czynności możemy wykonać, aby zminimalizować ryzyko, że staniemy się ofiarą oszusta:

1. Korzystaj tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych.
2. Zapoznaj sie  z opiniami czy komentarzami, jakie wystawili mu inni kupujący i za co one zostały wystawione.  
3. Sprawdź, od kiedy sprzedający jest użytkownikiem danego portalu aukcyjnego lub od kiedy prowadzi sklep internetowy.
4. Porównaj ceny u innych sprzedawców. Nie daj sie nabrać na ” okazję cenową”.  Bardzo często atrakcyjna niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów.

Jeżeli padłeś ofiarą oszusta, zgłoś to Policji. Musisz mieć ze sobą wydruki komputerowe dotyczące aukcji wraz z wydrukami korespondencji ze sprzedawcą (oczywiście, jeżeli była prowadzona), dokumenty bankowe potwierdzające fakt przekazania pieniędzy na wskazane przez oszusta konto i numery telefonów, z których korzystał nieuczciwy sprzedawca. Powiadom także o fakcie oszustwa portal aukcyjny.

aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa