BYŁO KOSMICZNIE – FERIE W BIBLIOTECE 2016

Ferie zimowe to czas wyjazdów i aktywnego wypoczynku. Wiedząc, że niestety nie wszystkie dzieci mają taką możliwość, po raz kolejny zaprosiliśmy je w nasze progi.

FERIE Z BIBLIOTEKĄ 2016

W pierwszym tygodniu Ferii Zimowych 2016 (15-19.02) spotykaliśmy się z uczniami biorącymi udział w zimowiskach organizowanych przez miejscowe Szkoły Podstawowe nr 2 i nr 3.
Przez pięć dni grupy uczniów spotykały się z bibliotekarzami podczas seansów filmowych, warsztatów plastycznych oraz literackich zajęć z animatorem.

Filmowych hitem ferii okazała się amerykańska animacja „W głowie się nie mieści” (reż. P. Docter) opowiadająca o Riley i emocjach zamieszkujących jej głowę. Seans stał się pretekstem do rozmowy na temat tego w jaki sposób uczucia mają wpływa na nasze życie. Zadania nawiązujące do treści przygotowała Beata Wulczyńska – kierownik działu udostępniania MBP we Włodawie.

Podczas warsztatów plastycznych dzieci wykonały: pingwinki, które później miały im posłużyć zarówno jako organizer na przybory szkolne, oraz zabawka; zimowe magiczne rysunki, a także śliczne kocie zakładki. Warsztaty prowadziła Małgorzata Topolska – pracownik Oddziału dla Dzieci.

Podczas spotkania z animatorem dzieci zwiedzały wystawę „Fotka dla kotka”, sprawdziły swoją widzę na temat postaci z baśni, igrały z bombą podczas gry w układanie wyrazów z podaną sylabą oraz rozmawiały o swoich emocjach i ich wypływie na zachowania w okresie dorastania. Zajęcia prowadziła Urszula Panasiuk – specjalista ds. animacji kulturalnej.

Jeszcze nie opadła ekscytacja po pierwszym tygodniu, kiedy to zaczął się następny.

W poniedziałek do grupy biorącej udział w Feriach w Bibliotece dołączyła grupa ze Świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury w Różance. Dzieci wyruszyły w poszukiwaniu „Siedmiu Cudów Świata”, które ukryte były w różnych zakamarkach biblioteki. Sukces zapewnić mogły tylko spokój, opanowanie i wiedza z zakresu literatury oraz zdrowego stylu życia. Potem przeszliśmy do obchodów spóźnionego, ale nie mniej hucznego dnia kota. Panie Ula i Ewa przeczytały o przygodach „Kotka Splotka” (R. Scottona), a Pani Małgosia i Pani Karolina Charko, która odwiedziła bibliotekę tego dnia, a której wystawę oglądać można w Galerii Na Parterze, pomalowały dziecięce buzie w kocie noski i wąsiki. Gościem spotkania był Pan Jerzy Wrzesień, który opowiedział o tym jak należy dbać o swoich pupili, kiedy odwiedzać lekarza weterynarii i ile żyć mają koty;). W kotka i myszkę bawiliśmy się z Panią Ewą Szewczyk, która zainicjowała te kocie sprawki w naszej bibliotece.

We wtorek rozpoczęliśmy od spotkania z przedstawicielami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie. Starszy aspirant Tomasz Bobruk i ogniomistrz Tomasz Bajuk opowiedzieli o sytuacjach, które mogą wywoływać, bądź podsycać pożar. Porozmawialiśmy o prawidłowym zachowaniu w czasie zagrożenia i o tym jak zostać strażakiem „na piątkę”. Po wizycie „współczesnych rycerzy” odwiedził nas SMOK! Pani Renata Torbicz – nauczyciel wspomagający z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego pokazała nam jakie zabawy lubią najbardziej te przekorne stworzenia. Czasem było trudno – szczególnie utrzymać równowagę, a czasem jeszcze trudniej – powstrzymać się od śmiechu. Po wyczerpującym szaleństwie rozwinęliśmy naszą wyobraźnię i umiejętności manualne podczas warsztatów plastycznych w czasie których wykonaliśmy urocze, ziejące ogniem smoki. Przeczytaliśmy też wspólnie adaptację „Legendy o Smoku Wawelskim”.

W środę spotkaliśmy się podczas „Warsztatów ekologicznych z Polską Spółką Gazownictwa”. Duet profesjonalistów z grupy Genimus.pl pokazał naszym ciekawym świata uczestnikom jak stworzyć filtr do wody, jak zabezpieczyć jajko przed rozbiciem oraz jak działają detergenty. W zajęciach udział wzięły trzy grupy wiekowe: przedszkolna, w tym grupa z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego, klasy I-III i IV-VI. Program zajęć dostosowany był do wieku odbiorców, a każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe upominki. O 16:30 rozpoczęliśmy nasz mini bal, który poprowadziła nasza ukochana Pani Bogusia Górska – lokalny koordynator akcji CPCD. Każdy z uczestników miał możliwość wykonania własnej kolorowej maski. Dzieci pod czujnym okiem Pani Małgorzaty Topolskiej i naszej wspaniałej wolontariuszki – Karoliny Zając przyklejały kolorowe piórka i świecące cekiny. Pomiędzy szalonymi zabawami udało nam się rozstrzygnąć konkurs zainicjowany przez PSG, który dotyczył wykonania ekologicznej zabawki. Dzieci. Które zgłosiły swoje prace stanęły na wysokości zadania, utrudniając tym samym wybór komisji. Pojawiły się skarbonki, kukiełki, szkatułki, a nawet robot! Komisja postanowiła szczególnie wyróżnić te prace, które dawały możliwość interakcji i wykorzystania w grze lub zabawie. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki ufundowane przez Polską Spółkę Gazownictwa. Prace zgłoszone do konkursu oglądać można w naszym Oddziale dla Dzieci.

W czwartek porozmawialiśmy o tym jak wyglądało dzieciństwo naszych rodziców. Okazało się, że najmłodsi znają sporo zabaw popularnych w okresie PRL-u. Zasady „Chłopka” czy „Wyścigu Pokoju” nie były im obce. Wędrując w czasie wykonaliśmy wspólnie papierową zabawkę tzw. „Piekło-niebo”, która stała się pretekstem do gry w zadania i wróżby. Tego dnia po raz kolejny odwiedziła nas pani Renata. Towarzyszyła jej grupa maluszków z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego. Wspólnie jechaliśmy karetą, patrzyła na nas Baba-Jaga oraz uczyliśmy się bandażować nawet najbardziej nietypowe części ciała. Na zakończenie spotkania porozmawialiśmy o zasadach zdrowego żywienia – każdy otrzymał „ściągawkę” ze sposobów prawidłowego przygotowywania posiłku.

Wszystko co dobre szybko się kończy. Tym sposobem zastał nas piątek i ostatni dzień wspólnej zabawy. W piątek porozmawialiśmy o internetowym bezpieczeństwie i o tym jak wyobrażamy sobie Włodawę za lat sto. Następnie wyruszyliśmy w kosmos wspólnie z kołem naukowym „Pulsar” z ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie pod opieką Pana Mirosława Trociuka. Posłuchaliśmy o współpracy grupy z amerykańską agencją NASA, „dotykaliśmy” słońca i księżycowego pyłu. W nagrodę za aktywny udział i prawidłowe odpowiedzi dzieci dostały plakaty i drobne upominki przesłane do Włodawy przez NASA. Koniec ferii i wspólnej zabawy szybko sprowadził nas na ziemię. Podsumowując dwa tygodnie porozmawialiśmy o tym co było dla nas najprzyjemniejsze, wybraliśmy najsympatyczniejsze osoby w grupie i opowiedzieliśmy o tym, czemu akurat one zasłużyły na tytuł najlepszego kolegi lub koleżanki.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim naszym gościom.

Dziękujemy Miejskiemu Przedszkolu Integracyjnemu za udostępnienie rekwizytów wykorzystywanych podczas wspólnych zabaw.

Dziękujemy nauczycielom i opiekunom za zaangażowanie.

Dziękujemy za współpracę Polskiej Spółce Gazownictwa.

Dziękujemy naszej wolontariuszce Karolinie za pomoc.

Szczególnie dziękujemy Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wsparcie i możliwość zrealizowania programu.

A przede wszystkim dziękujemy naszym dzieciom za uśmiech i dobrą zabawę!

Do zobaczenia za rok:)

Urszula Panasiuk/ Małgorzata Topolska

Zmiana wielkości czcionki