Bezpieczne mieszkanie

Nasze domy i mieszkania, w których zgromadzony jest dorobek naszego życia mogą stanowić łakomy kąsek dla złodziei. Włamywacz zazwyczaj zanim zdecyduje się dokonać przestępstwa, zdobywa informacje o wyposażeniu mieszkania i jego zabezpieczeniach. Ponadto przestępcy często obserwują zachowanie lokatorów i rejestrują zwłaszcza dłuższe nieobecności. Dlatego poniżej prezentujemy kilka ważnych porad jak ustrzec się przed włamaniem.

W miniony weekend na terenie powiatu włodawskiego doszło do kradzieży z włamaniem. Do przestępstwa doszło pod nieobecność właścicieli, a z domu skradziona została pokaźna ilość pieniędzy.

Niestety, domy i mieszkania, w których zgromadzony jest dorobek naszego życia, stanowią łakomy kąsek dla złodzieja. Dlatego warto się zastanowić czy zrobiliśmy naprawdę wszystko, żeby ograniczyć ryzyko włamania do naszego mieszkania.

Często włamywacz zanim zdecyduje się dokonać przestępstwa, zdobywa informacje o wyposażeniu mieszkania, zabezpieczeniach, w jakie wyposażone jest mieszkanie lub dom. Ponadto przestępcy często obserwują zachowanie lokatorów i ustalają ich codzienne zwyczaje, rejestrują nasze wyjazdy. Włamywacze mogą też sprawdzać naszą czujność poprzez wykonywanie głuchych telefonów, dzwonków domofonem. Źródłem informacji dla włamywacza mogą być też informacje zamieszczane na portalach społecznościowych.

Poniżej prezentujemy wskazówki, które mogą pomóc ustrzec się przed włamaniem:

  • wyposaż drzwi w zamki patentowe, rozważ również zabezpieczenie przeciwwyważeniowe;
  • doskonałym zabezpieczeniem są systemy alarmowe montowane coraz chętniej przez mieszkańców;
  • zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu;
  • unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie “dobre schowki” jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i sprawdzane przez nich w pierwszej kolejności; aby nie kusić złodzieja warto zdeponować je w banku.
  • nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą Cię słyszeć obcy; nie chwal się też nim na portalach społecznościowych;
  • zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów i sprzętu, oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) – w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania;
  • równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu, aby w przypadku włamania móc zrekompensować sobie poniesione straty.
  • najlepszym zabezpieczeniem domu lub mieszkania jest życzliwy sąsiad. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom i kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”. Opuszczając na dłuższy czas swój dom (urlop,wyjazd na uroczystość okolicznościową, pobyt w szpitalu), zostaw zaufanemu sąsiadowi klucze i poproś o zapalanie codziennie chociaż na kilka minut światła w różnych pomieszczeniach, czy wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji, a przede wszystkim o obserwowanie czy nikt podejrzany nie kreci się w pobliżu naszego domu pod nieobecność;
  • rozważ treści, które publikujesz na mediach społecznościowych, zastanów się czy nie lepiej jest podać informację o wspaniale spędzanym urlopie już po powrocie z niego. sierżant sztabowy Elwira Tadyniewicz
Skip to content