Będzie strach odkręcić kaloryfer. Już są przymiarki do jesiennych podwyżek

Zanosi się na podwyżki opłat za ciepłą wodę i ogrzewanie z sieci. Do zmiany cen szykują się już wytwórcy energii cieplnej oraz firmy dostarczające ją do mieszkań. I już wiadomo, że to nie koniec.

Największa w Lublinie elektrociepłownia już dwa razy podnosiła w tym roku ceny. – Łącznie te zmiany spowodują wzrost kosztów ciepła dla odbiorców o 1,5 proc. – informuje Teresa Stępniak-Romanek, rzeczniczka Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, które rozprowadza po Lublinie ciepło od dwóch wytwórców. Ten mniejszy również szykuje podwyżkę, większy ma taryfę ważną do końca października, a potem znów może być drożej.

Elektrociepłownie w całym kraju mają ten sam problem: rosnące koszty produkcji. – Obecne stawki nie rekompensują ponoszonych przez nas kosztów – mówi Hubert Ratkiewicz, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej we Włodawie, chociaż w kwietniu podniósł opłaty za ciepło o 28 proc.

– Staramy się działać tak, żeby nie musieć wprowadzać kolejnej podwyżki – zapewnia Ratkiewicz. Liczy na to, że zdoła wymienić kotły węglowe na opalane biomasą. – To pozwoliłoby nam w 2023 r. wyjść z systemu handlu emisjami CO2.

To właśnie rosnące koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla najbardziej ciążą ciepłowniom. – Na początku ubiegłego roku ich cena wynosiła 34 euro za tonę, natomiast w grudniu przekroczyła już 90 euro – zauważa Stępniak-Romanek. – Od początku 2018 r., gdy zaczął się gwałtowny wzrost cen uprawnień, ich notowania wzrosły prawie 13-krotnie.

Na naszych rachunkach wzrośnie nie tylko cena ciepła, ale również koszty jego dostawy do mieszkań i firm. Będzie tak w Lublinie, gdzie opłata przesyłowa na rzecz LPEC to ok. 30 proc. rachunku końcowego odbiorcy. Ona też ma wzrosnąć, o ile zezwoli na to Urząd Regulacji Energetyki.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Dziennika Wschodniego.

1 komentarz "Będzie strach odkręcić kaloryfer. Już są przymiarki do jesiennych podwyżek"

  1. wrrrrrrrrrr | 8 lipca 2022 at 16:22 |

    Ale ,,świetne” komentarze. Ręce opadają.(na łamach Dziennika Wschodniego).wg tych komentarzy pis dostał niezłą gospodarkę i w 7 lat roz213@#lił. Brednie totalniackie. Tak jak np spalająca się biomasa nie wydziela CO2, a biogazownie nie śmierdzą. Wg tego, spalanie biomasy pozwoli nie kupować praw do emisji CO2?

  2. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.