Aktywne, ale nie na rynku pracy

W Polsce nie pracuje ponad 54 proc. kobiet. Większość ma co najmniej średnie wykształcenie – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Te dane potwierdzają statystyki Powiatowego Urzędu Pracy we Włodawie, gdzie na koniec ubiegłego roku, na 2048 zarejestrowanych bezrobotnych, kobiety stanowiły ponad połowę.

– Kończyłam historię, ale nigdy nie pracowałam w zawodzie. Zaraz po studiach wyjechałam z chłopakiem za granicę. Chcieliśmy zarobić trochę pieniędzy i wrócić. Zostaliśmy prawie 5 lat. Po powrocie do kraju pobraliśmy się, niedługo potem zaszłam w ciążę. Dziś mamy trójkę dzieci, jestem pełnoetatową mamą. Mąż jest jedynym żywicielem rodziny – mówi nasza Czytelniczka.

Z kolei 36-letnia Anna pracuje dorywczo. W jej rodzinie na utrzymanie też zarabia mąż. – Jest zawodowym kierowcą. Dużo wyjeżdża, ja dbam o dom i zajmuję się synem – przyznaje kobieta.

W Powiatowym Urzędzie Pracy we Włodawie zarejestrowanych jest 1089 pań.

– To ponad połowa wszystkich bezrobotnych – informuje Ewa Osowiec, p.o. dyrektora włodawskiego PUP. I dodaje, że większość niepracujących mieszkanek Włodawy i powiatu to osoby pochodzące ze wsi. Aż 795 to osoby długotrwale bezrobotne.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Super Tygodnia.